Inspiracje

 • Jak pomóc swoim uczniom przejść przez proces decyzji dotyczącej dalszej ścieżki rozwoju? Zobacz Praktyczny Poradnik “Indywidualna rozmowa doradcza” mojego autorstwa!

  Jak pomóc swoim uczniom przejść przez proces decyzji dotyczącej dalszej ścieżki rozwoju? Zobacz Praktyczny Poradnik “Indywidualna rozmowa doradcza” mojego autorstwa!

  Planując dalsze etapy swojego rozwoju edukacyjno-zawodowego, wielu młodych ludzi ma ogromną potrzebę konsultacji z osobą, która udzieli im odpowiedniej porady. Osobami przygotowanymi do prowadzenia indywidualnego poradnictwa w tym zakresie są doradcy zawodowi, jednak uczniowie zwracają się z prośbą o rozmowę …Czytaj dalej »
 • Jak przygotować uczniów do dorosłości, czyli edukacja ku przyszłości.

  Jak przygotować uczniów do dorosłości, czyli edukacja ku przyszłości.

  Dynamika współczesnego świata… Czy wiesz, że Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że w wyniku postępującej automatyzacji do 2025 roku nawet 85 milionów osób może stracić miejsce pracy? Z kolei według raportu „Future of Skills. Employment in 2030” aż 70% uczestników rynku …Czytaj dalej »
 • Wychowanie dla przyszłości, czyli GW+DZ=WNM ;)

  Wychowanie dla przyszłości, czyli GW+DZ=WNM 😉

  Wychowanie dla przyszłości, czyli nauczyciel jako mentor rozwoju. Nauczyciel… Pamiętacie swoich nauczycieli? Byli dla Was autorytetami, mentorami? Odkąd pamiętam noszę w sobie przekonanie, że nauczyciel to nie tylko zawód. To misja, powołanie, może nawet (słowo z harcerskiego słownika…) służba. Nauczyciele …Czytaj dalej »
 • KURS MATURALNY – JĘZYK POLSKI – Halo, Warszawa! :)

  KURS MATURALNY – JĘZYK POLSKI – Halo, Warszawa! 🙂

  Całe życie lawiruję pomiędzy pozytywistyczną pracą u podstaw, romantyczną duszą i modernistyczną melancholią. Stąd też od lat nie mogę wybrać roli, w której czuję się lepiej: pedagog i działaczka społeczna, doradca edukacyjno-zawodowy czy pełna pasji nauczycielka literatury polskiej? Nie wiem …Czytaj dalej »
 • Czy wraz z systemem zdalnej publicznej oświaty zbudujemy dla naszych dzieci świat cyfrowych relacji międzyludzkich?

  Czy wraz z systemem zdalnej publicznej oświaty zbudujemy dla naszych dzieci świat cyfrowych relacji międzyludzkich?

  Trochę już chyba wszystkim się ulewają te przemyślenia na temat #pandemia #COVID-19… ale nie da się ukryć, że dzieje się coś ważnego. Najgorsze, że – jak powiedział ostatnio znakomity Michel Houellebecq: „(…) to banalny wirus, nie niesie żadnego odkupienia (…) Ani …Czytaj dalej »
 • Gdzie szukać wsparcia w sytuacji kryzysu?

  Gdzie szukać wsparcia w sytuacji kryzysu?

  W obecnej sytuacji łatwo jest stracić równowagę psychiczną. Zostaliśmy z dnia na dzień zamknięci w domach, wokół panuje niepewność i atmosfera ogólnoświatowego kryzysu. Nietrudno o eskalację negatywnych emocji. Gdzie szukać pomocy, gdy pilnie jej potrzeba?Czytaj dalej »
 • Jak rozmawiać z dziećmi o epidemii?

  Jak rozmawiać z dziećmi o epidemii?

    Rodzice muszą stawić czoło lękom dzieci, stają przed koniecznością wyjaśnienia im tego, co się dzieje. Nie zawsze jest to proste… O tym, jak rozmawiać z dziećmi o pandemii, wypowiedziałam się dla prasy jako ekspert Fundacji Dorastaj z Nami. Nie …Czytaj dalej »
 • Rozmowy z nastolatkami – PORADNIK

  Rozmowy z nastolatkami – PORADNIK

  Od ponad roku współpracuję jako ekspert z Fundacją Dorastaj z Nami. Efektem warsztatów dla rodziców nastolatków, które przeprowadziłam na zlecenie Fundacji, jest Poradnik “Rozmowy z nastolatkami”.    Czytaj dalej »
 • Mentor czy doradca?

  Mentor czy doradca?

  Przewodnik, nauczyciel, opiekun, któremu powierzamy w zaufaniu sprawy osobiste, najcenniejsze. Mentor. Słowo mentor ma w języku polskim wiele synonimów, np: nauczyciel, autorytet, mistrz, opiekun, przewodnik, pedagog, edukator, dydaktyk, instruktor, doradca, promotor, protektor, mecenas, wychowawca, ekspert, trener, powiernik i inne. Wszystkie …Czytaj dalej »
 • Kreatywna profilaktyka społeczna – PROJEKTY UCZNIOWSKIE

  Kreatywna profilaktyka społeczna – PROJEKTY UCZNIOWSKIE

  Jedną z rzeczy, które najbardziej lubię robić w mojej pracy, jest inicjowanie grup młodzieżowych realizujących różne kreatywne projekty. Za autorski projekt Inicjatywy Uczniowskiej – rozwijanie samorządnej, kreatywnej i aktywnej działalności uczniów otrzymałam Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m. st. Warszawy „Szkoła z …Czytaj dalej »
 • Doradztwo zawodowe dla młodzieży – po co..?

  Doradztwo zawodowe dla młodzieży – po co..?

  Dlaczego doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży jest współcześnie tak bardzo ważne? Według badań prowadzonych w ostatnich latach przez Instytut Badań Edukacyjnych znacząca większość młodych ludzi w wieku 17-18 lat nie ma sprecyzowanych zainteresowań zawodowych, a wiedzę na temat tego, jakie czynniki …Czytaj dalej »
 • Rozmowa jak balsam dla duszy

  Rozmowa jak balsam dla duszy

  Gdy mamy jakiś problem, często wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie sami, że nikt nas tak do końca nie zrozumie. Osoby dorosłe z reguły są już wyposażone w kompetencje osobiste wystarczające, by odepchnąć te myśli, opanować emocje i poszukać rozwiązania …Czytaj dalej »