
Jak pomóc swoim uczniom przejść przez proces decyzji dotyczącej dalszej ścieżki rozwoju? Zobacz Praktyczny Poradnik “Indywidualna rozmowa doradcza” mojego autorstwa!
Planując dalsze etapy swojego rozwoju edukacyjno-zawodowego, wielu młodych ludzi ma ogromną potrzebę konsultacji z osobą, która udzieli im odpowiedniej porady. Osobami przygotowanymi do prowadzenia indywidualnego poradnictwa w tym zakresie są doradcy zawodowi, jednak uczniowie zwracają się z prośbą o rozmowę również do innych specjalistów: nauczycieli, wychowawców i innych zaufanych dorosłych. Potrzeby w tym zakresie są coraz większe, dlatego też, by wesprzeć specjalistów pracujących z młodzieżą, napisałam Praktyczny Poradnik „Indywidualne doradztwo zawodowe – ROZMOWA DORADCZA”! Znajdziesz w nim porady, inspiracje, gotowe do wykorzystania narzędzia oraz opis doświadczeń z codziennej praktyki doradcy zawodowego.
Doradztwo zawodowe jest już od kilku lat obowiązkowym elementem systemu oświaty publicznej w Polsce. W szkołach odbywają się obowiązkowe lekcje (realizujące wskazane przez rozporządzenie treści programowe), które od września 2022 r. będą mogli prowadzić wyłącznie nauczyciele posiadający odpowiednie wykształcenie. W szkołach wciąż jednak brakuje etatów dla doradców, którzy mogą poprowadzić indywidualne konsultacje doradcze, a takie wsparcie staje się coraz bardziej potrzebne i pożądane przez młodych ludzi, stojących u progu ważnych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Z doświadczeń praktyka doradztwa zawodowego…
Praktyczny Poradnik „Indywidualne doradztwo zawodowe – ROZMOWA DORADCZA” przeznaczony jest dla wszystkich osób, które w ramach swoich obowiązków zawodowych (i nie tylko!) prowadzą z młodzieżą rozmowy na temat ich przyszłości. Początkujący doradcy znajdą tam kompendium wiedzy i instrukcję, jak po kolei poprowadzić cykl rozmów doradczych, jakie tematy podejmować, o co pytać, jak rozmawiać z uczniem, jakie narzędzia stosować, a nawet… jakie zadawać prace domowe 🙂
Atutem Praktycznego Poradnika jest zawarcie w jego treści obserwacji i doświadczeń wynikających z mojej praktyki doradczej. Są to uwagi i porady związane nie tylko z bezpośrednią pracą z uczniami, ale też na temat aktualnej sytuacji doradztwa zawodowego, jego miejsca w szkolnym systemie, organizacji pracy i działań doradczych.
Poradnik „Indywidualne doradztwo zawodowe – ROZMOWA DORADCZA” jest zbiorem możliwie najbardziej praktycznych wskazówek, gotowych do zastosowania w codziennej pracy doradców zawodowych i wszystkich pedagogów, nauczycieli, wychowawców, edukatorów i innych dorosłych, pracujących z dziećmi i młodzieżą. Być może w Twoim otoczeniu zawodowym są osoby, które skorzystają z zawartej w Poradniku wiedzy – zachęcamy do dzielenia się tą bezpłatną publikacją i przesyłania jej wszystkim, którym może ona pomóc. A jeśli chcesz podzielić się z nami refleksją i uwagami po lekturze publikacji, napisz do mnie: pracowniapedagoga@gmail.com
Artykuł napisałam dla Mapy Karier, oryginalne źródło treści TU.
Podobnie jak inne materiały Mapy Karier “Praktyczny Poradnik „Indywidualne doradztwo zawodowe – ROZMOWA DORADCZA” udostępniane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0), co oznacza, że dokument (oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne) możesz kopiować i rozpowszechniać pod warunkiem, że podasz autora pierwowzoru (właściwe przypisanie autorstwa: Mapa Karier, www.mapakarier.org).
