DORADZTWO ZAWODOWE

Mentor czy doradca?

Przewodnik, nauczyciel, opiekun, któremu powierzamy w zaufaniu sprawy osobiste, najcenniejsze. Mentor.

Słowo mentor ma w języku polskim wiele synonimów, np: nauczyciel, autorytet, mistrz, opiekun, przewodnik, pedagog, edukator, dydaktyk, instruktor, doradca, promotor, protektor, mecenas, wychowawca, ekspert, trener, powiernik i inne.

Wszystkie te słowa w jakimś stopniu nawiązują do trzech głównych zadań mentora – uczenia, przewodzenia oraz inspirowania ucznia (mentee).  Aby mentor mógł dobrze wypełniać swoją rolę, powinien być postrzegany jako kompetentny profesjonalista i autorytet, inaczej mówiąc –  osoba wszechstronnie obeznana z daną dziedziną. Samo doświadczenie w danej branży jednak nie wystarczy. Prawdziwy mentor oprócz znajomości dziedziny musi jeszcze potrafić uczyć. Ale uczenie to nie jest zwykłym przekazywaniem wiedzy – jest wychowaniem, kształtowaniem postawy samodzielnego dochodzenia do wiedzy.

***

Wiele lat swojego życia spędziłam działając aktywnie w harcerstwie. Mam do tego ruchu ogromny sentyment, chociaż podchodzę również dość krytycznie do kondycji polskiego harcerstwa. Wśród wielu wspaniałych rzeczy, harcerstwo ma rewelacyjny wpływ na świadomą pracę nad sobą we współpracy z wybieranym przez nas mentorem, tzw. opiekunem próby na stopień.

Zdobywanie stopni w harcerstwie nauczyło mnie stawiania sobie celów, wyzwań i ich realizowania oraz szukania w swoim otoczeniu ludzi, którzy mogą być dla mnie jakimś wzorem, albo chociaż ‘starszym bratem/siostrą’ i mogą mnie wesprzeć w samorozwoju choćby poprzez aktywne słuchanie.

Sama wielokrotnie pełniłam funkcję opiekuna próby na stopień i zawsze było to dla mnie ogromnym zaszczytem i zwyczajnie sporą przyjemnością. Zaufanie, którym obdarzali mnie wychowankowie i współpracownicy bardzo mnie cieszyło i motywowało.

 

Miałam również to szczęście, że wielokrotnie w życiu zawodowym trafiałam na takich opiekunów – mentorów. Niekoniecznie oczywistych i niekoniecznie konwencjonalnych 🙂 Dziś sama z chęcią podejmuję się tej roli. Szczególnie dobrze potrafię pomóc Ci zastanowić się nad rolą zawodową w Twoim życiu, nad dalszą ścieżką kariery. Zapraszam Cię na kawę i rozmowę.

Najchętniej zaś doradzam, w jaki sposób wykorzystać swoje zasoby, by zostawić ten świat trochę lepszym niż się go zastało (słowa gen. Roberta Baden-Powella – twórcy skautingu). W tym celu uruchomiłam swój projekt PERSONAL SOCIAL RESPONSIBILITY, który dokumentuję na instagramie (tu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *