PEDAGOG,  RODZICE

Rozmowy z nastolatkami – PORADNIK

Od ponad roku współpracuję jako ekspert z Fundacją Dorastaj z Nami. Efektem warsztatów dla rodziców nastolatków, które przeprowadziłam na zlecenie Fundacji, jest Poradnik “Rozmowy z nastolatkami”.

 

 

Photo by Youcef Chenguitti on Unsplash

 

(…) młodzi ludzie bardzo często pewnym siebie i niezależnym sposobem bycia albo przybierając maskę mam to gdzieś, przykrywają nieprzyjemne uczucia, które w tym wieku często im towarzyszą: zmieszanie, niepokój lub zawstydzenie. Nastolatek z reguły w grupie, wśród znajomych, zachowuje się głośno, śmieje się, krzyczy, żartuje, przeklina – pragnie zwracać na siebie uwagę. Natomiast wobec dorosłych często się wycofuje, zamyka lub staje się złośliwy, pyskuje. To dlatego że w procesie indywiduacji (sprawdź w poprzednim rozdziale) młodzież cechuje nadmierny krytycyzm wobec dorosłych, a także bunt przeciw różnym formom ograniczeń, zasad i wymagań przez nich nakładanych. Kiedy rozmawiam z rodzicami nastolatków, bardzo często spotykam się z ich zaskoczeniem – mają wrażenie, że nagle ktoś po prostu im podmienił dziecko! Do tej pory grzeczne i spokojne dziecko nagle zaczyna przeklinać, sprawiać kłopoty w szkole, buntuje się przeciwko obowiązkom domowym. Do tej pory gadatliwe, wesołe i otwarte, teraz zaczyna się zamykać w swoim pokoju, godzinami słucha muzyki, siedzi z nosem w telefonie, cały czas z kimś koresponduje, nie słucha, co się do niego mówi. A teraz powiem ci, jak sprawa wygląda z drugiej strony…

 

Spodobał Ci się powyższy fragment? Sytuacja brzmi znajomo..?

Rodzice dorastających młodych ludzi często nie mogą uwierzyć w to, jak trudno im się porozumieć z własnym dzieckiem, które dopiero co było całkiem grzeczne i posłuszne, a dziś obraża się o każde słowo lub w ogóle nie chce rozmawiać. Komunikacja z nastolatkami bywa trudna, zgubna, bywa źródłem negatywnych emocji i nieporozumień. Prawidłowa komunikacja daje jednak ogromną satysfakcję. Staje się narzędziem wspaniałego wpływu wychowawczego i inspiracji dla rozwoju młodego człowieka.

 

Poradnik i warsztaty zostały przygotowane z inicjatywy Fundacji Dorastaj z Nami, we współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Poradnik jest do pobrania darmowo na stronie Fundacji w zakładce PORADNIKI.

 


 

Jeśli jesteś rodzicem i chciałbyś skorzystać z konsultacji ze mną lub jesteś przedstawicielem szkoły, instytucji, organizacji, firmy lub po prostu grupy osób i chciałbyś, bym poprowadziła dla Was warsztaty – sprawdź moją ofertę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *