PEDAGOG

Gdzie szukać wsparcia w sytuacji kryzysu?

Photo by Anthony Tran on Unsplash
W obecnej sytuacji łatwo jest stracić równowagę psychiczną. Zostaliśmy z dnia na dzień zamknięci w domach, wokół panuje niepewność i atmosfera ogólnoświatowego kryzysu. Nietrudno o eskalację negatywnych emocji. Gdzie szukać pomocy, gdy pilnie jej potrzeba?

 

Na co dzień pracuję jako pedagog szkolny. W obecnej sytuacji bardzo odczuwam brak możliwości stałego, codziennego, naturalnego kontaktu z moimi uczniami. Na co dzień pracuję tak, że w szkole mnie widać, jestem obecna – w sensie takim, że wychodzę na przerwach z gabinetu, kręcę się po szkole, witam z uczniami, zamieniam parę słów. Jest to dla mnie ważne, by ‘zanurzać się’ w społeczności szkolnej. 

Ogromnie mi tego brakuje, dlatego staram się tą obecność zaznaczać poprzez wysyłanie co 2-3 dni wiadomości do uczniów i rodziców, różnych ciekawych materiałów, linków, inspiracji. Przypominam się, chcę, by co chwilę widzieli na ekranach telefonów/komputerów moje nazwisko, by pamiętali, że jestem i zawsze mogą napisać czy zadzwonić. 

W jednej z wiadomości wysłałam katalog różnych instytucji, do których można się zwrócić w sytuacji kryzysowej, udostępniam Wam i tutaj.

 

Przede wszystkim: 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc przez całą dobę, można się z nimi skontaktować również przez stronę www.116111.pl/napisz

 

800 080 222 – Linia dzieciom

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Z pomocy psychologów, pedagogów i prawników można skorzystać także za pośrednictwem czatu i e-maila. Więcej informacji: www.liniadzieciom.pl

800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla dzieci i w sprawach dzieci. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne).


Bardzo przydatne zestawienie instytucji prowadzących pomoc telefoniczną przygotowała na swojej stronie Lucyna Kicińska, doświadczona ekspertka.

Sporo dobrych rzeczy robi M. St. Warszawa:

W każdej chwili możecie korzystać z uruchomionego przez Miasto Stołeczne Warszawa Psychologicznego Centrum Wsparcia Rodziców i Uczniów. Dyżurują w nim specjaliści gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania, rozwiać wątpliwości, podpowiedzieć rozwiązania na wszystkie problemy jakie sprawia nauczanie zdalne.

Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy rozmawiają z uczniami nie tylko o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią.
Pomocą i wsparciem psychologicznym służą wszystkie dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dyżur w godzinach 9.00 – 19.00.

Wszystkie szczegóły i telefony tutaj.

 


 

Ja oczywiście również oferuję w tej chwili konsultacje telefoniczne i online za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Zapraszam Was serdecznie do kontaktu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *