DORADZTWO ZAWODOWE

Wychowanie dla przyszłości, czyli GW+DZ=WNM ;)

Wychowanie dla przyszłości, czyli nauczyciel jako mentor rozwoju.
Nauczyciel… Pamiętacie swoich nauczycieli? Byli dla Was autorytetami, mentorami?

Odkąd pamiętam noszę w sobie przekonanie, że nauczyciel to nie tylko zawód. To misja, powołanie, może nawet (słowo z harcerskiego słownika…) służba. Nauczyciele stawiają sobie i uczniom nie tylko cele edukacyjne, ale i wychowawcze. W dzieciach, które trafiają pod naszą (bo ja z branży 🤓 ) opiekę, chcemy wykształcić kompetencje przygotowujące ich do dorosłego życia. Takie postrzeganie celów pracy nauczyciela to nie utopia i moje marzenie – takie cele całego systemu oświaty są zapisane w prawie oświatowym.

Czy Ty również:
💙czujesz, że Twoją rolą jako wychowawcy i nauczyciela jest nie tylko edukacja?
💙 bierzesz odpowiedzialność za wychowanie i kształtowanie postaw swoich uczniów?
💙 masz apetyt na ciągłe inspirowanie uczniów do świadomego rozwoju osobistego, a w przyszłości zawodowego?
Jeśli tak – przybijam pedagogiczną PIONĘ! ✋

Doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych zostało wprowadzone w celu wspierania dzieci i uczniów w procesie rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, w tym przygotowania do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu.

Ale w mojej opinii to coś znacznie więcej! 

Działania z zakresu doradztwa zawodowego służą nie tylko przygotowaniu dzieci do przyszłej roli pracownika. Jest to element czegoś, co określam (za wybitnymi polskimi pedagogami) WYCHOWANIEM DLA PRZYSZŁOŚCI.  Rozumiem to pojęcie jako przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego samorozwoju, do rozwoju wspaniałych osobowości, które będą, rozwijając siebie, przyczyniały się do dobra ludzkości. Ideowe? Może. Ale przecież tak bardzo prawdziwe. Nie każde dziecko zostanie kiedyś przywódcą narodu, ale każde będzie członkiem społeczeństwa, mniejszej lub większej społeczności lokalnej, na którą może wywierać wpływ – choćby była to po prostu jego przyszła rodzina.

Zgodnie z prawem oświatowym każdy nauczyciel i wychowawca ma obowiązek realizować tematy z zakresu doradztwa zawodowego. Z pomocą w realizacji tych tematów przychodzi m. in. cudowna Mapa Karier, dla której mam zaszczyt pracować. Jako członek zespołu Mapy Karier oraz doświadczony pedagog i doradca zawodowy, poprowadziłam ostatnio webinar “Wychowanie dla przyszłości”, podczas którego wraz z Kasią Skolimowską (FitEdukacja) opowiadałyśmy o tym, dlaczego (na podstawie badań i teorii naukowych) należy wprowadzać elementy doradztwa zawodowego podczas lekcji przedmiotowych i godzin wychowawczych już od IV klasy szkoły podstawowej; o tym, jak ważna jest rola wychowawcy i nauczyciela jako mentora rozwoju i trenera kompetencji społecznych oraz dzieliłyśmy się bezpłatnymi, gotowymi do wykorzystania pomysłami na zajęcia z uczniami.

Jeśli ciekawi Was szczegółowe omówienie poruszanych przeze mnie zagadnień – zerknijcie na bloga Mapy Karier, napisałam tam długi tekst podsumowujący szczegółowo treści poruszane podczas webinaru [LINK]. Cały webinar możecie natomiast obejrzeć na kanale Mapy Karier w serwisie youtube.

PS: Rozszyfrowaliście literki z tytułu? 🙂 W moim dzieciństwie było to bardzo popularne… GW+DZ=WNM czyli Godziny Wychowawcze + Doradztwo Zawodowe = Wielka Nieskończona Miłość 😀 Ten zabawny rebus miał symbolizować sojusz wychowawców z doradcami zawodowymi i podkreślić rolę wychowawców i nauczycieli jako mentorów rozwoju uczniów. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *